امروز شنبه  ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۷/۰۷/۱۳- ۱۳:۰۶ - مشاهده: ۱۳۵
تعداد بازدید:135 جمعه 13 مهر 1397 - 13:06
رأی دیوان دادگستری بین المللی در مردود دانستن تحریمهای آمریكا علیه ایران

رأی دیوان دادگستری بین المللی در مردود دانستن تحریمهای آمریكا علیه ایران

رأی دیوان دادگستری بین المللی در مردود دانستن تحریمهای آمریكا علیه ایران

قضات دیوان لاهه روز چهارشنبه به اتفاق آراء با اعلام اینكه صلاحیت رسیدگی به شكایت ایران از آمریكا به سبب نقض عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق كنسولی سال 1955بین دو كشور را دارند، رای به لغو تحریم های دارویی، غذایی،بشردوستانه و هوایی آمریكا علیه ایران دادند.

قضات دیوان بین المللی كیفری لاهه در قرائت رای خود اعلام كردند، دیوان دریافته است كه برخی از تحریم های ضد ایرانی آمریكا مرتبط با برخی از حقوق و تعهدات طرفین در معاهده مودت است. آنان افزودند: دیوان دریافته كه تحریم های آمریكا خسارت اقتصادی به ایران به خصوص در صنعت هوانوردی وارد كرده و به دلیل تحریم ها تهیه غذا و دارو دشوار تر شده و بانك ها مشغول خارج كردن دارایی خود از كسب و كارهای ایران هستند.

دیوان رای داد كه آمریكا باید طبق معاهده مودت سال 1955 تمامی موانع ناشی از تحریم های 15مرداد در مورد صدور دارو، وسایل پزشكی، مواد غذایی و هواپیما و قطعات آن و بازرسی‌های مربوطه را به ایران برداشته و تضمین دهد تا تراكنش های مالی مربوط به این رای امكانپذیر باشد.

رأی دیوان دادگستری بین المللی در مردود دانستن تحریمهای آمریكا علیه ایران، هم با تصمیم اخیر اتحادیه اروپا برای ایجاد یك سازو كار ویژه برای تداوم تجارت با ایران منطبق میباشد و هم آمریكا را ملزم می كند كه در تصمیم ماه آینده برای اعمال تحریم بر بخشهای اقتصادی ایران تجدید نظر كند.

 

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای از این رای استقبال كرده است.

متن بیانیه به قرار زیر است:

به نام خدا

جمهوری اسلامی ایران با استقبال از تصمیم دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان ركن اصلی قضایی سازمان ملل متحد و صدور قرار موقت این محكمه علیه اقدام غیرقانونی دولت آمریكا در بازگرداندن تحریم های یك جانبه كه با خروج این كشور از برجام صورت گرفت، تصمیم دیوان را كه با اتفاق آراء اتخاذ شده است، نشانه بارز دیگری در تایید حقانیت جمهوری اسلامی ایران و غیرمشروع و ظالمانه بودن تحریم های آمریكا علیه مردم و شهروندان كشورمان می داند.

این محكمه جهانی با تصریح بر اینكه قراری كه صادر كرده، الزام آور و لازم الاتباع بوده و موجد تعهدات بین‌المللی می‌باشد، اعلام كرد كه دولت ایالات متحده ملزم است طبق تعهدات بین‌المللی خود موانع ناشی از اقداماتش به موجب تصمیم های غیرقانونی كه با خروج از برجام اتخاذ كرده، از جمله موانعی كه در مسیر روابط تجاری ایران در حوزه‌های مشخصی برقرار كرده، برطرف نماید.

دیوان هم چنین در قرار خود ایالات متحده آمریكا را ملزم كرده است تا تضمین نماید مجوزهای لازم برای موارد مشخص شده در قرار را صادر كرده و پرداخت ها و معاملات مربوط به آنها را انجام دهد. دیوان بین‌المللی دادگستری هم چنین در این قرار بر قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت كه برجام را تایید كرده، صحه گذاشته است.

وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران با دیوان بین المللی دادگستری در قرار موقت صادره هم عقیده است كه برای رسیدگی به شكایت ایران علیه ایالات متحده صلاحیت اولیه خود را محرز دانسته و بدین ترتیب تلاش های دولت آمریكا و وكلای آن در رد صلاحیت دیوان و فرار از مسئولیت حقوقی را خنثی كرده است. دیوان در قرار خود هم چنین با رد ادعاها و نظرات حقوقی دولت آمریكا، به صراحت ذكر كرده است كه موارد مورد درخواست ایران منحصرا به نقض های احتمالی عهدنامه مورد استناد جمهوری اسلامی ایران مربوط می‌باشد و اینكه حقوق خاص و مشخصی كه جمهوری اسلامی ایران به موجب عهدنامه به آنها استناد كرده است، می‌تواند آثار غیرقابل جبرانی به دنبال داشته باشد.

در نتیجه و در پرتو تایید مجدد دیوان بین‌المللی دادگستری بر حقانیت جمهوری اسلامی ایران و صحه گذاشتن بر رویكرد غیرمشروع و غیرقانونی دولت آمریكا، امروز افكار عمومی جهانی و تمامی كشورهای مستقل با اطمینان خاطر بیشتری مصمم است اراده خود مبنی بر احترام به توافقات بین المللی، احترام به حقوق بین‌الملل و احترام به مسئولیت دولت‌ها را در قالب حفظ و اجرای برجام بیش از پیش به نمایش بگذارد.

قرار صادره از سوی دیوان بین‌المللی دادگستری هم چنین بار دیگر نشان داد كه این دولت آمریكاست كه با سیاست های غلط و افراطی خود و در نتیجه زیاده خواهی‌های خود در قبال دیگر كشورها، روز به روز منزوی تر می‌شود و بایستی از عادت غلط و اعتیاد ناپسند خود در اعمال تحریم های ظالمانه و غیرقانونی علیه مردم و شهروندان دست كشیده و به عضوی مسئولیت پذیر و كشوری عادی در جامعه بین‌المللی تبدیل شود. در این مسیر جامعه بین‌المللی و كشورهای مستقل مسئولیت مضاعفی به عهده دارند تا این كشور را كه سابقه ای طولانی از نقض عهد و عدم تمكین به تعهدات و الزامات بین‌المللی خود دارد، در تلاش های غیرقانونی اش ناكام گذارند.

 

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما