امروز شنبه  ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۷/۰۴/۱۴- ۲۰:۰۴ - مشاهده: ۸۳
پنج شنبه 14 تیر 1397 - 20:04
برگزاری كنفرانس افزایش شناخت از تپه باستانی سیلك كاشان در لندن

برگزاری كنفرانس افزایش شناخت از تپه باستانی سیلك كاشان در لندن

برگزاری كنفرانس افزایش شناخت از تپه باستانی سیلك كاشان در لندن

كنفرانس دو روزه افزایش شناخت نسبت به تپه سیلك(Sialk) كاشان روز دوشنبه و سه شنبه، یازدهم و دوازدهم تیرماه 1397 در خانه آسیا(Asia House) در لندن برگزار شد.

در این كنفرانس سخنرانان طی دو روز با ارائه گزارش‌ها و مقالاتی ویژگی‌های تپه تاریخی سیلك و راهكارهای نگه داری از این منطقه باستانی را بررسی كردند. از ایران هیاتی متشكل از فرمانداری كاشان، مدیركل موزه ملی ، اساتید حوزه باستان‌شناسی و سفیر جمهوری اسلامی در لندن حضور داشتند.همچنین اساتید و پژوهشگرانی از دانشگاههای مختلف انگلیس، اروپا و استرالیا در این همایش حضور یافته و پیرامون اهمیت تاریخی این تپه باستانی كه از مراكز آغاز استقرار اولیه بشر در عصر مقابل تاریخ به شمار می رود، سخنرانی كردند.

حمید بعدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در این نشست طی سخنانی گفت: تپه سیلك یك بنای مهم تاریخی با قدمت بیش از شش هزار و  پانصد سال است كه به دلیل آنكه زیستگاه انسان‌های اولیه و نیز محل شكل گیری تمدن‌های اولیه بشری بوده از نظر باستان شناسان منطقه بسیار مهمی‌به شمار می‌رود. بعیدی نژاد گفت : در تپه سیلك اشیای سفالی كشف‌شده كه در بازشناساندن شیوه زندگی انسان در دوره‌های مختلف بسیار حائز اهمیت است.
وص اضافه كرد كه دولت جمهوری اسلامی‌توجه زیادی به تپه سیلك نموده و به اكتشافات در این تپه و حفاظت از آن و نیز شناساندن آن به جهان كمك نموده است.

منطقه باستانی سیلك نخستین خاستگاه مدنیت و شهرنشینی در دنیا شناخته می‌شود و در جنوب غربی شهر كاشان واقع‌شده استآثار به‌دست‌آمده از تپه سیلك بیانگر این است كه چند هزار سال قبل در این تمدن، صنعت ذوب فلزات و ریخته‌گری وجود داشته و مردم با این حرفه آشنا بوده‌اند
دوك‌های گلی و سنگی مربوط به هزاره‌های دوم و سوم پیش از میلاد كه در سیلك پیداشده، نشان می‌دهد این منطقه از محل‌های بسیار قدیمی صنعت ریسندگی، نخ و بافت پارچه بوده است

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما