اطلاعات کلی

نام کشور : جمهوری اسلامی ایران 

مساحت: 1,648,195 کیلومتر مربع

جمعیت: 79,926,270 نفردر سال 1395

حکومت: جمهوری اسلامی

روز ملی: بیست و دوم بهمن

پایتخت: تهران

دین رسمی: اسلام - همچنین ادیان آسمانی مسیحی، کلیمی و زرتشتی برسمیت شناخته شده اند.

زبان رسمی: فارسی

واحد پول : ریال (هر ده ریال یک تومان)

جغرافیا:

ایران با بیش از 1.648.195 کیلومتر مربع وسعت (شانزدهمین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت) در جنوب غربی قاره آسیا واقع شده و جزو کشورهای آسیای غربی است. 
به لحاظ موقعیت جغرافیائی، ایران در نیمـه جنـوبی منطقه معتدل شمالی بین 03، °25 و 47، °39 عرض شمالی از خط استوا و 14، °44 و 20، °63 طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد.

حدود 90 درصد از خاک ایران در محدوده فلات ایران واقع شده است. سرزمین ایران بطور کلی کوهستانی و نیمه خشک می باشد. میانگین ارتفاع در ایران بیش از 1200 متر از سطح دریاست و بیش از نیمی از مساحت کشور را کوهها و ارتفاعات، یک چهارم را دشت ها و کمتر از یک چهارم دیگر آن را نیز زمین های در دست کشت تشکیل می دهد. پست ترین نقطه داخلی با ارتفاع 56 متر در چاله لوت و بلند ترین نقطه قله دماوند با ارتفاع 5628 متر در میان رشته کوه البرز قرار دارد. گفتنی است که در کناره جنوبی دریای خزر ارتفاع زمین 28 متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد می باشد.
 

ایران از شمال با کشورهای ترکمنستان، روسیه، آذربایجان و ارمنستان، از مغرب با ترکیه و عراق، از مشرق با پاکستان و افغانستان و از جنوب با کشورهای کویت، عربستان سعودی، قطر، بحرین، امارات متحده عربی و عمان هم مرز است. مجموع مرزهای پیرامونی ایران بالغ بر 8731 کیلومتر است که 2700 کیلومتر آن مرز آبی و 6031 کیلومتر آن مرز زمینی است .

- مرتفع‌ترین نقطه ایران : قله دماوند با 5610 متر ارتفاع

- طولانی‌ترین رود ایران : رود کارون با 950 کیلومتر امتداد (قابل کشتیرانی)

- بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران: دریاچه ارومیه با 4868 کیلومتر مربع وسعت

- بزرگ‌ترین جزیره ایران: جزیره قشم با 1491 کیلومتر مربع وسعت

 

- تقسیمات کشوری (بر اساس تقسیمات مردادماه سال 1394)

- تعداد استان ها: 31 استان

- تعداد شهرستان ها: 429 شهرستان

- تعداد بخش ها: 1057 بخش

- تعداد شهرها : 1245 شهر 

- تعداد دهستان ها : 2589

پرچم‌ ایران:‌ پرچم ایران از سه‌ ردیف افقی مساوی‌ به رنگ‌ سبز در بالا، سفید در وسط‌ و قرمز در پایین‌ تشکیل شده است. آرم‌ ملی (کلمه الله) با رنگ‌ قرمز در وسط‌ قسمت سفید نقش بسته و ‌عبارت "الله اکبر" با رنگ‌ سفید و خط بنائی 11 مرتبه در طول لبه پایین رنگ سبز و 11 مرتبه‌در طول لبه بالای رنگ قرمز، جمعا بیست و دو مرتبه تکرار گردیده است‌. ‌

 

سرود ملی ایران به شکل زیر است: 

 

سَر زَد از اُفُق
مِهرِ خاوران
فروغِ دیدهٔ حق باوران
بهمن فَرِّ ایمانِ ماست
پیامت ای امام!
«استقلال، آزادی»
نقشِ جانِ ماست
شهیدان پیچیده در گوش زمانْ، فریادتان
پاینده مانی و جاودان
جمهوری اسلامی ایران
 
 

ساختار سیاسی ایران

حکومت ایران بر اساس قانوان اساسی از نوع مردم سالاری و عنوان رسمی کشور جمهوری اسلامی است. رهبر عالی ترین مقام کشور است و به صورت غیر مستقیم از طریق رای عمومی انتخاب می گردد. مجلس خبرگان وظیفه انتخاب رهبر را بر عهده دارد و بر عملکرد او نظارت می کند.

نظام تفکیک قوا بر ساختار سیاسی ایران حاکم است و این ساختار از سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه تشکیل شده است.

ریاست قوه مجریه بر عهده رئیس جمهور است که هر چهار سال یک بار از طریق مراجعه مستقیم به آرای عمومی انتخاب می گردد. در حال حاضر سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران 1396 تا 1400 در حال سپری شدن است و آقای حسن روحانی رئیس جمهور می باشد. کابینه وزرا متشکل از  وزیر می باشد. ساختار دولت ایرن به قرار زیر است:

رئیس جمهور ایران کشور به عنوان ئیس جمهور  

اقتصاد ایران:

بیشترین صادرات:‌ نفت، گاز و مشتقات و محصولات آنها، فرش، میوه، خشکبار (پسته، کشمش، خرما)، پوست‌ و سالامبور، خاویار، منسوجات، پوشاک، محصولات صنایع‌ غذایی‌، محصولات و خدمات ضنعتی و عمرانی، سیمان، کاشی و سایر مصالح ساختمانی.

بیشترین واردات:‌ ماشین آلات، مواد غذایی‌، دارویی‌، خدمات فنی، فرآورده‌های شیمیایی‌‌ مربوط به صنایع‌ نفت، پتروشیمی، نساجی‌، مصالح‌ ساختمانی‌، ی ‌

مهم ترین تولیدات کشاورزی‌:‌ گندم، برنج‌، غلات، چغندر قند، میوه، دانه‌های روغنی (پسته، بادام، گردو)، پنبه،  ‌

طول خطوط راه آهن : 9796 کیلومتر

طول راه های کشور :‌ 158000 کیلومتر‌

خطوط لوله‌ فرآورده های نفتی : 3900 کیلومتر، گاز طبیعی 4550 کیلومتر

‌بنادر اصلی: ‌ بندر عباس، چابهار، خرمشهر، بندر انزلی‌، بندر بوشهر، بندر امام خمینی،‌ بندر ماهشهر، بندر ترکمن، نوشهر

 

اقلیم زیستی ایران:  ایران یک اقلیم متنوع گیاهی و جانوری دارد. بطور کلی بعلت تنوع اقلیم‚ توزیع گیاهان در ایران بسیار متنوع است. کویرها و بیابانهای مرکزی از جهت گیاهان از تمام نقاط دیگر آسیا فقیرتر است و از طرف دیگر کرانه دریای مازندران که باران فراوان و هوای ملایم دارد سرشار از گیاهان است. در دامنه های شمالی البرز تا ارتفاع 1800 متر درختان گردو‚بلوط‚ افرا‚ روش‚ زبان گنجشک‚ نارون‚ سرو‚ لالکی‚ شمشاد‚ و کرتوجود دارشته، بهترین مناطق جنگلی ایران در این ناحیه میباشد. در خراسان، لرستان‚ کردستان‚ کرمانشاهان‚ کهکیلویه فارس‚ کوههای بختیاری و کرمان نیز مناطق جنگلی وجوددارد. از گیاهان دانه دار ایران پنبه‚ بزرک‚ کنجد‚ کرچک روغن استخراج میشود. از گیاهان و بوته های وحشی نیز صمغهای گوناگون کتیرا‚ سقز‚سریش‚ انقوزه بدست می آید. از گیاهان رنگی هم، نیل‚ روناس‚ مازو‚حنا‚ زعفران و غیره حاصل میگردد. بسیاری از گلها بومی ایران هستند: لاله‚ گل سرخ‚ علف مشک‚ جنتیانا‚ گل استکانی‚ شقایق‚شمعدانی‚ عطری‚ بنفشه‚ پامچال‚ زنبق‚ ختمی درختی‚ شمشادپیچ ویاسمن و...

حیوانات موجود در ایران:  در جنگلهای البرز‚ ببر‚ پلنگ‚ خرس‚ گراز و جوجه تیغی یافت میشود. روباه‚ یوزپلنگ‚ گرگ‚ شغال‚ سنجاب و خرگوش نیز در همین جنگلها فراوان است. در کویرها و نمکزارها گورخر و در دشت ها آهو‚ در کوهها میش‚ قوچ و بز و در نواحی باطلاقی خرس یافت میشود. حشرات و خزندگان نیز در ایران فراوان است. از جمله پرندگان اهلی‚ مرغ‚خروس‚ اردک‚ غاز‚ کبوتر و بوقلمون‚ و از جمله پرندگان وحشی اردکوحشی‚ درنا‚ بلدرچین‚ خروس کولی‚ کبوتر چاهی‚ توکا‚ سار‚ تیهو‚باقرقره‚ قرقاول‚ کبک‚ قمری‚ چکاوک‚ عقاب‚ باز‚ لک لک‚ قوش‚ قرهقوش‚ قرقی‚ کرکس‚ سبزقبا‚ هدهد‚ حورصید و اقسام گنجشک و جغد است. در رودهای کنار دریای مازندران اقسام فراوانی از ماهیها یافت میشود. مانند: ماهی آزاد‚ ماهی سفید‚ کولی‚ سوف و ماهی خاویار.صید ماهیهای گوناگون خلیج فارس در این اواخر اهمیت پیدا کردهاست.

 

معادن ایران:  ایران به عنوان یکی از غنی ترین کشورهای جهان شناخته شده است. عمده ترین منابع معدنی ایران معادن نفت و گاز است که قسمت اعظم آن از مسجدسلیمان‚ لالی‚ هفتگل‚ نفت سفید‚ آغاجاری‚گچساران‚ اهواز‚ بندرعباس‚ بینک‚ منه‚ پازنان‚ نفتشاه‚ سراجه و منطقه پارس جنوبی استخراج میشود . معادن زغال سنگ‚ بیشتر در نواحی گاجره‚شمشک‚ نسا‚ لولان‚ گرمابدره‚ الیکا‚ گلندرود‚ زیراب‚ سمنان‚شاهرود‚ تربتجام‚ کاشان‚ طرق‚ شمسآباد و کرمان قرار دارد. معادن آهن در اراک‚ ملایر‚ کرمان‚ یزد‚ اصفهان‚ کاشان‚ دامغان‚سمنان‚ خراسان‚ اطراف تهران‚ آذربایجان‚ گیلان‚ زنجان‚ خراسان وجزایر خلیج فارس می باشد. معادن مس در انارک‚ آذربایجان‚اردستان‚ شاهرود‚ زنجان‚ کرمان و معادن منگنز دررباط کریم‚ نائین‚ اردستان‚ اشتهارد‚ و کرومیت در عباس آباد‚شاهرود‚ سبزوار‚ فریمان‚ رباط سفید‚ کرمان و فارس. و طلا در موته و کردستان موجود است .گوگرد در سمنان و نواحی خلیج فارس. و فیروزه در خراسان که فیروزه نیشابور از قدیم مشهور بوده است. و همچنین معادن سنگ مرمر در یزد‚ و گائولن در حوالی دماوند‚ نطنز‚ مرفه‚ ساوه‚ آباده‚علی آباد قم‚ و خاک سرخ در جزیره هرمز‚ گناباد‚ بجستان‚ رطون‚نهاوند. و سنگهای ساختمانی‚ گرانیت‚ بازالت و گچ و آهک در غالب نقاط ایران وجود دارد.