امروز شنبه  ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۷/۰۷/۰۳- ۱۸:۰۷ - مشاهده: ۹۰
سه شنبه 3 مهر 1397 - 18:07
رئیس جمهور در مقاله ای در واشنگتن پست: دعوت ترامپ برای مذاكره نه صادقانه است و نه واقعی

رئیس جمهور در مقاله ای در واشنگتن پست: دعوت ترامپ برای مذاكره نه صادقانه است و نه واقعی

رئیس جمهور در مقاله ای در واشنگتن پست: دعوت ترامپ برای مذاكره نه صادقانه است و نه واقعی

آقای حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست نوشت:

 

وقتی در 18 اردیبهشت 97، رئیس جمهوری آمریكا رسما اعلام كرد كه این كشور از برجام خارج می‌شود، دو انتخاب برابر من وجود داشت. اول اینكه من نیز اعلام كنم كه ایران از برجام خارج می‌شود كه موجب ناامنی و بی ثباتی بیشتر در منطقه می‌شد و دوم، دادن مهلت چند هفته ای به اعضای باقی مانده در برجام تا تبعات خروج آمریكا از این توافق را كه نتیجه زحمات و مذاكرات بسیار سخت و فشرده 12 ساله بود، جبران كنند كه به منظور پاسداری از صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و احترام به حقوق و مقررات شناخته شده بین المللی، گزینه دوم را انتخاب كردم.


پیش بینی آمریكا این بود كه پس از خروج از برجام، ایران نیز از آن خارج می‌شود و به راحتی می‌تواند یك ائتلاف جهانی علیه ایران شكل دهد و همه تحریم ها را برگرداند. اقدام ما در دادن فرصت محدود به اروپا، باعث به هم ریختن معادلات آمریكا شد. از سوی دیگر، گفت وگوهای ایران و بقیه اعضای برجام و تاكید آنها برای حفظ برجام، آمریكا را در انزوا قرار داد. 

شاید به ندرت پیش آمده باشد كه روی یك موضوع، بین آمریكا و شركای اروپایی اش تا این حد اختلاف نظر باشد و این نتیجه موضع به حق جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای و دیپلماسی فعال ایران در موضوع برجام است.

 

سیاست خارجی دولت آمریكا در قبال ایران نه براساس واقعیات موجود ایران، منطقه و جهان و نه حتی برمبنای منافع ملی آمریكا تنظیم شده است. دریافت اطلاعات نادرست درباره ایران از گروه‌های تروریستی و رژیم صهیونیستی و تحلیل های غیر كارشناسانه و غیر دقیق نسبت به تحولات ایران، دولتمردان آمریكا را دچار چنان توهمی ساخته كه احساس می كنند می‌توانند با حربه تحریم از ایران امتیاز بگیرند. 

 

ملت ایران ثابت كرده كه برابر فشار خارجی منسجم تر شده و مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد؛ چنانچه در دوران قبل از برجام نیز آمریكا نتوانست با تحریم های شدید مردم ایران را خسته كند و در نهایت این آمریكا بود كه تغییر مسیر داد و به مذاكره روی آورد.

 

در گفت وگوهای جاری با كشورهای باقی مانده در برجام تاكید كرده ایم كه موضوع مهم برای ما، حفظ منافع مردم ایران از برجام است و چنانچه به رغم خروج آمریكا از برجام، منافع ایران تامین شود در برجام می مانیم و در غیر این صورت، روش دیگری را پی می‌گیریم. منطق ما روشن است. یا همه اطراف از منافع برجام منتفع می‌شوند و یا هیچكدام. 

 

سكوت برابر قلدری آمریكا در ایجاد فشار به كشورها برای قطع روابط تجاری با ایران كه با مقررات شناخته شده بین المللی در تضاد آشكار است با هیچ منطقی سازگار نیست و ما در این زمینه بی تفاوت نخواهیم ماند.

 

پیشنهاد ترامپ برای مذاكره مستقیم و بدون پیش شرط با ایران صادقانه نیست. ما پیشنهاد او را باور كنیم یا سخنان وزیر خارجه وی را كه شرط گفت وگو با ایران را تحقق نكاتی می داند كه توهین آشكار به ملت ایران تلقی می‌شود؟ 

 

علاوه بر این، ما چگونه می‌توانیم به آمریكا اعتماد كنیم در حالی كه از تعهدات بین المللی اش و مصوبه شورای امنیت كه خود بانی آن بوده؛ كنار می كشد و دیگر كشورها را برای اجرای آن مصوبه تهدید به تنبیه می كند؟ 

 

اعمال تحریم ها و ایجاد سختی برای مردم ایران از جمله در زمینه دسترسی مردم به دارو و یا محروم كردن ملت ایران از خرید هواپیمای مسافری كه در امنیت پروازها تاثیر بسزایی دارد، چه توجیهی دارد؟ بنظر می رسد كه دولت آمریكا در پی انتقام گیری از ملت ایران است و روشن است كه ادعای طرفداری اش از مردم ایران كاملا پوچ و منافقانه است.

 

من اطمینان دارم كه این بار نیز آمریكا مجبور می‌شود تغییر رویه دهد. گفت وگوهای ما با طرف های تجاری مان در جریان است و نوید دهنده آینده روشن در تعاملات بین المللی ایران است.

 

این واقعیت روز به روز روشن تر می‌شود كه اكثریت قریب به اتفاق كشورهای جهان با سیاست یكجانبه گرایی آمریكا مخالف بوده و تحمیل دستور از سوی آمریكا را برنمی تابند. ممكن است در كوتاه مدت در روابط اقتصادی با شركایمان مشكلی به وجود آید اما دو طرف برای رفع آن تلاش می كنند و این امر نمی‌تواند استمرار یابد.

 

ما اهل منطق و گفت وگو هستیم. به همین دلیل بود كه در مذاكرات برجام وارد شدیم و از آن سربلند بیرون آمدیم و به همین دلیل است كه می‌گوییم رمز اثبات حسن نیت طرف های مذاكراتی ما، به ویژه آمریكا، اجرای صادقانه و كامل برجام است. 

 

رهبر معظم انقلاب در دوران مذاكرات فرمودند كه چنانچه در برجام از طرف مقابل صداقت ببینیم، زمینه برای بحث درباره بقیه موضوعات مورد علاقه طرفین باز می‌شود. متاسفانه برخورد غیرصادقانه و غلط آمریكا در اجرای برجام (از روز اول اجرای برجام تا زمان خروج غیرقانونی از آن) حكایت از نداشتن صداقت آمریكا در اجرای تعهدات بین المللی خود دارد. 

 

ملت ایران در طول بیش از 250 سال گذشته علیه هیچ كشوری تجاوز نكرده و در عین حال، برابر تجاوز و دخالت های بیگانه ایستادگی كرده است. سلاح ما صلح است. ما همان طور كه برابر متجاوز می ایستیم، در صلح جدی هستیم و به هر اقدام مسالمت آمیز، صادقانه و واقعی پاسخ مثبت می دهیم.

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما