امروز شنبه  ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۷/۰۸/۱۰- ۲۲:۲۹ - مشاهده: ۱۱۶
تعداد بازدید:116 پنج شنبه 10 آبان 1397 - 22:29
دكتر روحانی در روزنامه فایننشال تایمز: وقت آن است كه اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود برای جبران تحریم های آمریكا را ارایه و اجرا كنند.

دكتر روحانی در روزنامه فایننشال تایمز: وقت آن است كه اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود برای جبران تحریم های آمریكا را ارایه و اجرا كنند.

دكتر روحانی در روزنامه فایننشال تایمز: وقت آن است كه اروپا به همراه چین و روسیه بسته نهایی خود برای جبران تحریم های آمریكا را ارایه و اجرا كنند.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مقاله ای كه در تاریخ پنج شنبه ده آبان 1397 در روزنامه 'فایننشال تایمز' منتشر شد، تصریح كرد: همكاری میان جمهوری اسلامی ایران و اروپا منافع طولانی‌مدت دو طرف را تامین می‌كند و ضامن صلح و ثبات بین‌المللی خواهد بود.

 

ترجمه فارسی متن كامل این مقاله به قرار زیر است:

جهان امروز با چالش های فراوانی همچون مسائل اقتصادی، بحران‌های اجتماعی، معضل پناهندگان، بیگانه ستیزی و پدیده تروریسم و افراطی گری مواجه است. اروپا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و روزمره با این مشكلات درگیر است. البته نزدیك به دو سال است كه یك مشكل پیچیده به مشكلات جهانی اضافه شده و آن سیاست های دولت آمریكا است كه روابط بین المللی را در حوزه‌های مختلف به چالش كشیده است. مشاركت آمریكا در جنایات روزمره علیه مردم یمن و در تحقیر و مرگ تدریجی ملت بزرگ فلسطین منجر به تحریك روزانه احساسات ۵/۱ میلیارد مسلمان جهان شده است. ما معتقدیم حمایت آشكار دولت آمریكا از جانیانی مانند داعش كه هیچ اصل انسانی را محترم نمی‌شمارند، مشكلات منطقه ما را دوچندان كرده است. از نگاه كلی تر، رویكرد دولت ترامپ در زمینه موضوعات تجاری، معاهدات بین المللی و برخورد تحقیرآمیز ترامپ حتی نسبت به متحدین ایالات متحده، نظم جهانی را با چالش های جدیدی مواجه ساخته است. در یك كلام، سیاست یكجانبه گرایی، تبعیض نژادی، مسلمان ستیزی و تضعیف معاهدات مهم بین المللی از جمله معاهده تغییرات اقلیمی كه توسط دولت فعلی آمریكا دنبال می‌شود از اساس با رویكرد چندجانبه گرایی و دیگر نظرات سیاسی-اجتماعی كه اروپا آن را دنبال می كند در تضاد است. 

در این میان، یك عنصر دیگر كه روابط دو سوی آتلانتیك را با چالش مواجه كرده، توافق هسته ای ایران است. برجام حاصل بیش از دو سال مذاكرات فشرده میان ایران و ۶ كشور دیگر از جمله ۳ كشور اروپایی است. این توافق كه ضمیمه قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است، مورد تایید اكثریت قریب به اتفاق جامعه بین المللی قرار دارد و به عنوان بخشی از حقوق بین الملل الزاماتی را برای اعضای ملل متحد به همراه داشته است. 

متاسفانه دولت آمریكا با طرح ادعاهای واهی و بدون توجه به تعهدات بین المللی خود از برجام خارج شد و تحریم های یكجانبه و فراسرزمینی را به ایران و كشورهای دیگر تحمیل كرده است. با این اقدام، آمریكا در واقع كشورهای دیگر را تهدید می كند كه در صورت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ مجازات خواهند شد؛ این چیزی نیست جز به سخره گرفتن مصوبات بین المللی و باج خواهی از اجراكنندگان آن.

برجام پیروزی بزرگ دیپلماسی در دوران معاصر است. به همین دلیل است كه اروپا به همراه دیگر كشورها__ به غیر از چند استثنا__ در تلاش اند تا این دستاورد بزرگ از بین نرود.

بعد از خروج آمریكا از برجام، گفتگوهای خوب و سازنده ای را با اعضای باقی مانده در برجام از جمله كشورهای اروپایی آن داشته ایم. مواضع این كشورها در حمایت از برجام ارزشمند بوده است. اكنون ضروری است سه كشوراروپایی به اضافه روسیه و چین (E۳+۲) قبل از اعمال تحریم های یكجانبه و فرامرزی جدید آمریكا، بسته نهایی خود را كه می‌باید تحریم های آمریكا را جبران كند ارائه و اجرایی نمایند. تنها از طریق بهره مندی ملت ایران از دستاوردهای برجام است كه این توافق تاریخی تداوم خواهد داشت.

تصمیم اخیر دیوان بین المللی دادگستری و صدور قرار موقت آن علیه تحریم های غیرقانونی آمریكا، حقانیت ج.ا.ایران و غیر قانونی بودن تحریم های ظالمانه آمریكا را به اثبات رسانید. عدم توجه به الزام آور و لازم الاتباع بودن این قرار صادره، موجب تضعیف و بی اعتمادی جامعه جهانی نسبت به معاهدات بین المللی خواهد شد كه این خود چالشی است بزرگ كه می‌تواند برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی آثاری سوء و خطرناك به همراه داشته باشد.

برجام به خوبی نشان داد كه ج.ا.ا اهل منطق و گفتگوست. بر همین اساس است كه با كشورهای اروپایی رایزنی و گفتگوهای سیاسی پیرامون موضوعات مهم و مورد علاقه مشترك به ویژه مشكلات و بحران‌های موجود در منطقه را با هدف یافتن راهكارهای مناسب برای حل این بحران‌ها آغاز كرده ایم.

در جهان پرتلاطم امروز، تنها راه غلبه بر مشكلات، اقدامات هماهنگ بین المللی بر مبنای منافع مشترك جامعه بین المللی و نه خواسته‌های كوته بینانه یك یا چند كشور است. یكجانبه گرایی، مهلك و چندجانبه گرایی به عنوان تنها اقدام مناسب، كم هزینه و كارا محسوب می‌شود. اروپا با سنت چندجانبه گرایی خود می‌تواند نقش مهمی را در راستای هویت و منافع خود و به منظور تقویت صلح و ثبات در جهان ایفا نماید. ایران به چندجانبه گرایی اعتقاد دارد و آماده است با همه كشورهای صلح دوست در این مسیر همكاری كند. همكاری ایران و اروپا، منافع درازمدت برای هر دوطرف و صلح و ثبات جهانی در بر خواهد داشت

متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است

امتیاز شما